Image
image
image
image

Pregled nepovezanih uplata i obrazaca i Obrazac SNU

Zakonska regulativa

Pravilnikom o porezu na dohodak čl.78. st.23 (N.N. 95/05. do 160/13.) propisano je ”Za sve uplate koje nisu vezane uz Oznaku izvješštaja pod I. Obrasca JOPPD, podnositelj izvještaja, odnosno isplatitelj obvezan je na način iz stavka 18. i 19. ovoga članka podnijeti specifikaciju rasporeda uplata.“

 

Što je SNU

U svrhu ispunjenja te obaveze u aplikaciji e-Porezna dostupan je, mi bi rekli, modul Specifikacija nepovezanih uplata i obrazaca putem kojega šaljete zahtjev Poreznoj upravi za povezivanjem nepovezanih uplata sa zaduženjima po JOPPD obrascima. Laički rečeno, šaljete zahtjev za ispravak pogrešaka koje su nastale u svakodnevnom radu.

Još do nedavno pred kraj kalendarske godine tražili bi pismeno od Porezne uprave izlist konto-kartica svih naših obaveze evidentiranih u Poreznoj upravi radi usklađenja s njihovim stanjima, lijepili na taj zahtjev taksene marke i uglavnom se sutra vraćali po njega na Poreznu upravu. E, pa ovaj Obrazac SNU nije ništa drugo nego to, osim što sve radite iz udobnosti svog radnog mjesta. i kako izgleda SNU-Specifikacija nepovezanih uplata.

 

Kako otvoriti i kako izgleda SNU-Specifikacija nepovezanih uplata

Za početak uobičajeno:
Stik u računalo, pa: https://e-porezna.porezna-uprava.hr/ pa unesite PIN i klinknite na
  • OBRASCI pa se postavite mišem na JOPPD, ali nemojte kliknuti na JOPPD nego kliknite
  • na malu bijelu “streličicu”, pa na padajućem meni-u odaberite
  • Pregled nepovezanih uplata i obrazaca
Sad je pred vama početni ekran modula SNU-Specifikacija nepovezanih uplata (nadalje u tekstu SNU) i među raznim podacima nudi 4 različite “kartice” ili odabira:


  1. Nepovezane uplate – prikazuje popis stvarnih plaćanja (s vlastitog žiro računa ili računa ministarstva) za koja na e-Poreznoj nema registrirane obaveze jer ili
    • a. ne postoji JOPPD obrazac (zaboravili ste ga poslat) ili
    • b. je obrazac poslan i zatvoren, ali je nešto je po njemu iz nekog razloga preplaćeno
  2. Nepovezane uplate (arhiva) - prikazuje popis svih nepovezanih uplata koje su se putem ovog modula povezale, a bile su nepovezane
  3. Obrasci JOPPD – prikazuje popis obrazaca po kojima imate nepodmirene obaveze
  4. Obrasci SNU – prikazuje popis poslanih SNU obrazaca.
Za pregled svakog od ponuđenih popisa omogućen je odabir kriterija pretrage i to godine, mjeseca od-do i vrste poreza ili doprinosa. Naravno, ako vaš cijeli popis stane na jedan ekran nećete trebati sužavati pretragu da bi sebi pojednostavnili snalaženje. To ćete koristit u slučajevima kad imate velik broj nepovezanih stavki.
Isto tako, za svaki od ovih popisa, u donjem desnom kutu ekrana postoji mogućnost preuzimanja u PDF formatu. To je posebno poželjno kod većeg broja nepovezanih stavki, jer ćete kod uspoređivanja nepovezanih uplata s nepovezanim JOPPD-ovima ispisanih na papiru lakše uočiti jednostavnije propuste.
Također, za svaki od ovih popisa, ako imate više stranica za pregledavanje, na dnu prozora s popisom, možete odabrati određenu stranicu.


Kako je došlo do pogrešaka

Onaj tko radi, taj i griješi. Bitno je da se pogreške mogu ispravit, relativno jednostavno i bez većih posljedica. A kako je do njih došlo, evo neki od razloga:
  •  Ako ste napravili obračun, odredili datum isplate, kreirali JOPPD , naknadno promijenili datum isplate, kreirali nove naloge za plaćanje, a zaboravili kreirati novi JOPPD i poslali ste onaj stari,

  • Ako ste napravili obračun, odredili datum isplate, kreirali JOPPD , naknadno izmjenili obračuni, kreirali novi JOPPD, a zaboravili kreirati novi zbrojni nalog i poslali onaj stari,
     
  • Ako ste zaboravili poslati JOPPD obrazac (pa ćete ga sad poslat, i nećete trebat izrađivat SNU obrazac, jer će se nepovezane uplate po tom obrascu automatizmon povezat)
  • Ako ste radi provjere obrasca kreirali JOPPD na dan izrade obračuna, a poslije ga niste obrisali i ponovo kreirali s oznakom izvješća na dan isplate

  • Ako ste unijeli pogrešan OIB platitelja na naloge za plaćanje ili u obrazac

  • Ako ste obračunali i platili djelatniku u I stup mirovinskog osiguranja, a on je prijavljen i u II stup, pa sad treba dio uplate (od ukupno 20% na bruto iznos od 5% na bruto) preknjižit u ovom slučaju sa I stupa u II stup

  • Ako ste obračunali i platili djelatniku u II stup mirovinskog osiguranja, a on je prijavljen samo u I stup, pa sad treba preknjižiti sa II stupa u I stup

  • Ako ste platili porez i prirez za jednu općinu, a po JOPPD-u ste zadužili drugu općinu

  • Ako ste obračunali i platili djelatniku bruto naknadu, a trebala je biti neto naknada, pa sad treba tražiti povrat više uplaćenih sredstava (na primjer bolovanje na teret poslodavca odjednom je postala ozljeda na radu)
  • Ako ste kasnili s uplatama, pa vam je Porezna uprava zaračunala, a vi ste platili zateznu kamatu, pa sad samo trebate za te uplate sami sebe zadužit po novom JOPPD obrascu (oznake na primjer 14000 ili 15000)

  • Ako ste trebali potvrdu Porezne uprave da nemate nepodmirenih dugovanja, jer se želite uključit u neki natječaj pa vam hitno trebaju “sve nule” na Potvrdi i platili ste iznos duga na PKK još malo uvećan za neke “lipice”. I u ovom slučaju sad samo trebate za te uplate sami sebe zadužit po novom JOPPD obrascu (oznake na primjer 14000 ili 15000)

  • Ako ste nakon svega ustanovili da imate preplaćene iznose pa za njih tražite povrate (samo ako ne postoji nepovezani JOPPD obrasci)

Napomenica: ako ste platili zateznu kamatu za II stup mirovinskog osiguranja, onda trebate prvo kreirat novi JOPPD obrazac i iznos plaćene zatezne kamate rasporedit ravnomjerno na sve zaposlenike evidentirane na B strani JOPPD-a iz kojeg je proizašla zatezna kamata, a koji imaju II stup. Detaljno o tome kako napraviti JOPPD za zateznu kamatu za II stup naći ćete na kraju ovog teksta.

Vjerojatno ima još neki razlog, ali možemo sa sigurnošću reći da je ovo većina.


Što treba napraviti?

 Treba otkriti zašto postoje nepovezane uplate ili nepovezani JOPPD obrasci. U nekim ćete slučajevima odmah na prvi pogled uočiti pogreške, a za neke slučajeve morat ćete posegnuti u vaše registratore i već arhivirane Rekapitulacije obračuna (plaće, drugog dohotka, naknade za volontere i slično), pojedinačne IP obrasce, JOPPD obrasce i Izvode, jer ćete jedino tako spoznati u čemu je stvar. Možda ćete čak morati kontaktirati svog referenta na Poreznoj upravi da vam pomogne informacijama do kojih vi eventualno ne možete doći.

Međutim, još je jedan dio sustava e-Porezna kojeg možete koristiti, a koji će vam poslužiti I u rješavanju problema. Radi se o Pregledu ukupnog stanja vaših obaveza za poreze i doprinose na određeni datum. Do tog pregleda dolazite preko početne stranice e-Porezne, na kojoj odabirete Pregled podataka, pa PPK. No, tu samo možete do u detalje izlistati po svakoj vrsti prihoda pojedinačne obaveze i uplate, tu ne možete ništa mijenjati. I možete pregledavati period od 1.01.2014. pa naovamo. Za sve prije toga tražit ćete izlist od svoje referentice.

Naravno, i mi smo tu, zbog vas i za vas, Plavušu imate, plavuše poznajete, telefone znate. Za one koji ne znaju mi smo “AP-SPLIT” d.o.o. iz Splita, Plavuša je nadimak za TeamViewer Quick Support inačica 5.x, plavuše su Ljiljana i Mira, telefoni su 021/319-812, 021/319-813, 021/319-814, rado ćemo vam pomoći.


Postupak kreiranja Zahtjeva odnosno SNU obrasca

Kad ustanovite koje su pogreške i znate tačno:
  • koju uplatu treba povezati s kojim JOPPD obrascem,
  • koji JOPPD obrazac niste poslali,
  • koji ste obrazac JOPPD poslali, ali s različitom Oznakom izvješća od onog na nalozima,
  • na kojem ste nalogu unijeli pogrešan OIB
  • što želite preknjižit (s jedne preplaćene obaveze na drugu neplaćenu ili manje plaćenu)
  • da trebate tražiti povrat preplaćenog novca nazad na svoj račun (ili kasnije proslijedit na račun ministarstva u slučaju kad je ono platitelj)
  • koji iznos zatezne kamate treba platiti ili
  • koji iznos plaćene zetezne kamate trebate zatvorit novim JOPPD-om (oznake 14000, 15000,…) počinjete s izradom Obrasca SNU.

Detaljan opis izrade Obrasca opisat ćemo na našim obukama (i riješit Vaše stvarne nepovezane uplate ili vam pomoći “otkriti” u čemu je problem), a u nastavku samo ukratko:

Na lijevoj strani ekrana kliknite na:

  • Specificiraj čime ćete prijeći na ekran za kreiranje Obrasca SNU koji među raznim podacima nudi 3 različite “kartice” ili odabira:

    Ostanite na tom ekranu koji je ustvari kartica Zaglavlja obrasca (isto kao i u, na primjer, JOPPD obrascu) na kojoj ćete popuniti svoje opće podatke ( OIB, naziv pravne osobe, mjesto/grad, ulica, broj,ime i prezime osobe koja sastavlja obrazac, mail adresa, nadležni područni ured i ispostavu porezne uprave). Kad je sve popunjeno kliknite na karticu

  •  Podaci , pa na

  • Dodaj zahtjev, a zatim na

  • Odaberite nepovezanu uplatu pa će vam se otvorit popis vaših Nepovezanih uplata, a vi

  • dvoklikom miša odaberite onu koju želite povezati pa će vam se otvoriti novi ekran.

  • Sad trebate odabrati jednu od pet vrsti “poslova” kojim ćete povezati nepovezane uplate i nepovezane JOPPD obrasce:

    • Promjena vrste prihoda ili općine iste vrste prihoda uz moguću promjenu oznake izvješća
    • Povrat više plaćenog iznosa obvezniku
    • Zatvaranje naplaćenih kamata.

     S obzirom što ste od ponuđenog odabrali ( a to ovisi o tome koji od svojih “problemčića” rješavate ) slijedeća polja će biti ili bijele ili sive boje. Bijela polja moći ć;ete popunjavati odabirom ponuđenog ili direktnim upisom, dok siva polja ne možete mijenjati. To vam puno olakšava rad, jer vam program logički dozvoljava unos podataka koji se odnose na vrstu posla i nudi logičke podatke za odabir.
    Kad ste popunili sva polja koja vam se nude za unos (a morate ih popuniti sve) kliknite na:

    • Dodaj i u donjem dijelu ekrana ispisat će se upravo podaci koje ste gore unijeli. Sa strane će biti crveni kružić s križićem . To ne znači da ste nešto pogrešno napravili, nego vam sustav nudi da ako ste nešto pogrešno unijeli, upravo u ovom trenutku možete klikom na kružić obrisati učinjeno i krenuti ponovo s obradom iste Nepovezane uplate. Ako je sve u redu idete dalje s unosom i ponovo kiknite na

    • Odaberite nepovezanu uplatu i tako redom dok ne obradite sve nepovezane uplate. Naravno, ne morate sve obraditi odjednom. Moguće je poslati jedan, ali i više Obrazaca SNU dnevno. Možete svaku nepovezanu uplatu obraditi i poslati jednim SNU obrascem, možete sve nepovezane uplate koje se odnose na isti JOPPD obrazac poslati jednim SNU obrascem, nema ograničenja.

    Postupak provjere i slanja Zahtjeva odnosno SNU obrasca

    Kad ste unijeli sve željene podatke napravite provjeru obrasca klikom na

    • Provjeri, a ukoliko je sve u redu na ekranu će se pojaviti poruka Podaci obrasca su ispravni .

    Ukoliko podaci nisu ispravni, a to u ovom trenutku može biti samo da na stranici Zaglavlja obrasca neko polje niste uopće popunili. Pored tih polja s desne strane bit će ova oznaka . Nakon što u kartici Zaglavlje ispravno popunite sva potrebna polja kliknite na

    • Potpiši pa
    • OK, pa stavite kvačicu da ste provjerili sadržaj prije potpisivanja, pa
    • Potpiši Obrazac.

    Ako ste se sve ovo do sada samo “šalili” i ne želite danas poslati obrazac, jer vam se baš eto tako prohtjelo, u ovom trenutku možete kliknuti na

    • Odustani, sve zatvoriti i krenuti ispočetka odmah ili kad budete raspoloženi.

    No ako ste ipak sve ovo napravili da bi raščistili svoje podatke i da vam Porezna uprava više ne bi slala poruke kako imate nepovezanih uplata, slijedeća poruka na vašem ekranu nakon klika na: Potpiši obrazac bit će:

    •  Obrazac je digitalno potpisan i ne može se uređivati, pa ćete još samo jednom kliknuti na
    •  Pošalji, pa na
    •  OK.

    Sustav će vam sad kao i kod JOPPD obrasca dostaviti na ekran, ali i na vaš mail, poruku o zaprimanju obrasca koji čeka obradu. Moći ćete ga gledati na ekranu ili preuzeti u PDF-u, ali u ovom trenutku obrazac tek čeka obradu, a to znači da još nije dobio svoj broj i datum. Bit će cjelovit tek kad bude obrađen, pa ćete ga tek tada odštampati.

    Naravno, sa svakim novim plaćanjem ili slanjem novog JOPPD obrasca postoji mogućnost novih nepovezanih uplata ili nepovezanih obrazaca, ali sad znate kako treba postupiti, pa više ovaj dio vašeg posla ne bi trebao biti problem.

    Moramo još napomenuti da na stranicama Porezne uprave postoji u PDF formatu vrlo detaljan Korisnički priručnik Specifikacija nepovezanih uplata–SNU i film koje ćete naći na adresama:

    http://www.porezna-uprava.hr/snu1/Documents/Korisni%C4%8Dki%20priru%C4%8Dnik%20SNU1.pdf

    http://www.porezna-uprava.hr/snu1/Documents/ePorezna.html


    Datume u godini i uz njih vezanu Oznaku izvješća JOPPD-a imate na poveznicama:

    (za 2014. priredio RRIF d.o.o.) http://www.rrif.hr/X_IZVJESCIVANJE_O_ISPLACENIM_PRIMITCIMA_NA_OBRASCU-15415C.pdf

    (za 2015. priredio RRIF d.o.o.) http://www.rrif.hr/X_IZVJESCIVANJE_O_ISPLACENIM_PRIMITCIMA_NA_OBRASCU-16070C.pdf


    Kako izgleda JOPPD za zateznu kamatu za II stup mirovinskog osiguranja

    JOPPD obrazac se izrađuje samo nakon što ste platili zateznu kamatu na zakašnjenje podmirenja obaveze za MIO II stup. Za plaćanje zateznih kamata na ostale obavezne doprinose i na predujmove poreza i prireza ne izrađuje se JOPPD obrazac.

    Na zaglavlju obrasca upisuje se:
    • Datum izvješća je datum plaćanja zatezne kamate,
    • Oznaka izvješća proizlazi iz datuma plaćanja zateznih kamata,/li>
    • Vrsta izvješća 1,
    • Broj osoba je broj onoliko zaposlenih koji će biti na stranici B ovog obrasca ovisno o tome koliko ih je bilo na stranici B izvornog obrasca JOPPD po kojem ste kasnili s plaćanjem ove obaveze za MIO II (dakle samo zaposlenici koji imaju II stup),
    • Broj redaka isto koliko i broj osoba

    Na strani A upisuje se pod:
    - VIII.NAPLAĆENA KAMATA A DOPRINOSE ZA MIROVINSKO OSIGURANJE NA TEMELJU INDIVIDUALNE KAPITALIZIRANE ŠTEDNJE iznos plaćene zatezne kamate.

    Na strani B upisuju se svi zaposlenici koji su prijavljeni u II mirovinski stup, a koji su iskazani na stranici B obrasca JOPPD po kojem ste kasnili s plaćanjem pa su vam zaračunate zatezne kamate.

    • Šifra općine rada iz matičnih podataka zaposlenika
    • Šifra općine stanovanja iz matičnih podataka zaposlenika
    • Oznaka sjecatelja ona koja odgovara zaposleniku (ista kao za isplatu place)
    • Oznaka primitka/obveze doprinosa upisuje se 5721
    • Ukupni sati rada upiuje se 0
    • Period upisuje se 01.siječnja do 31.prosinca godine u kojoj smo zakasnili s plaćanjem obaveze
    • Stupac 12.2. upisuje se proporcionalni iznos plaćene zatezne kamate po svakom zaposleniku koji je u II mirovinskom stupu

    Sve ostalo do kraja su nule.

    Nakon što pošaljete ovaj JOPPD obrazac na e-Poreznu trebat ćete ikreirat SNU Obrazac za povezati plaćenu kamatu s ovim novim JOPPD obrascem.

    Vrste prihoda na uplatnim računima nepovezanih uplata

    Radi lakšeg snalaženja kroz nepovezane uplate može vam poslužiti i ova tablica: Plaća Drugi dohodak MIO I stup 8168 8176 MIO II stup 2283 (9283) 2291 Zdravst.osig. 8486 8540 Dopr.za zaštitu zdravlja na radu 8630 Dopr.za zapošljavanje 8753 Pos.dopr.za zapošlj. osoba s invaliditetom 8761 Porez i prirez 1880 1945 AP-Split d.o.o. Svrhu COP-a bi trebalo promatrati u okviru debulog stanja Hrvatskog proračuna.

     

    Plaća

    Drugi dohodak

    MIO I stup

    8168

    8176

    MIO II stup

    2283 (9283)

    2291

    Zdravst.osig.

    8486

    8540

    Dopr.za zaštitu zdravlja na radu

    8630

     

    Dopr.za zapošljavanje

    8753

     

    Pos.dopr.za zapošlj. osoba s invaliditetom

    8761

     

    Porez i prirez

    1880

    1945

          

Ukoliko ima primjedbi ili uočite pogreške u ovim razmišljanjima, molimo nazovite 021/319-816, kako bi isto pojasnili, skupa razmotrili ili ispravili.


Hvala
image